Lot nummer 7

Johannes Flintoe (1786 - 1870)

"Ægte Lapper"

Kull og blyant, 38 x 23 cm, usignert

Vurdering
15 000 NOK - 20 000 NOK
1 281 EUR - 1 708 EUR
1 491 USD - 1 987 USD

10 000,00 NOK

John og Hans Mortensen finner vi igjen i to tegninger i Nasjonalmuseet, der John angis å være 16 år og fra Karasjok, mens Hans Mortensen er over 30 år gml og fra Vadsø. Nasjonalmuseets tegning er datert til mellom 1831 og 1833. Påskrift av Flintoe: "Ægte Lapper baade i udseende, sprogdialekt og Stamme. Boraas Lapper John 24 aar (fattigere og afhængig av) - M Mortensen23 aar gammel." Om John: "Alt syntes raadt ved ham - Øynene tykkere og blastere, svage Øyenbryn, sterkt indsungede kinder, flad og lav næse, bred mund og framstaaende." Om M Mortensen: "Noget finere og ædlere baade i ansigtsstrøg og hud.En lav lille men retformed spæd næse, mindre synkning i kinderne mellem de fremstående kindbeen. Begge fuldkommen Skjæggeløse, smaa og spæde af bygning - Hudfarven uensartet synnelig bleg, mørkere til rødlige læber - og det hvide om pupillene i Øynene blegrødt, som sedvanligt hos alle Lapper"

11.12.2025 13:23:35
10 000 NOK
1830-1832
Kull opg blyant på papir
Usignert
23cm
38cm